Läs det här mailet i din webbläsare ([link removed])
** Vem är Centerpartiets Mats Odell?
------------------------------------------------------------
Så har det nu gått flera dagar utan nya rubriker om krisen i Centerpartiet. Är krisen över? Har marken slutat gunga under Muharrem Demiroks fötter?
Kanske. Så länge inte någon motkandidat träder fram ur skuggorna kan inte så mycket hända. Demirok sitter där han sitter, om än med oklart mandat. Men inte nödvändigtvis mer skadeskjuten än de kritiker som inte heller åstadkommit något.
Vanligen är det de lyckade kupperna som går till historien. Bohman vs Holmberg i Farsta gymnasium hösten 1970. Reinfeldts seger över Kristersson vid Slaget i Lycksele 1992. Avsättningen av Fälldin 1985. Självklara hållpunkter i varje historieskrivning.
Själv har jag de senaste dagarna istället tänkt ovanligt mycket på Mats Odell.
Även ett misslyckat kuppförsök kan nämligen visa sig få betydelse längre fram.
Hösten 2011 mullrade det i Kristdemokraterna. Partiet satt visserligen i regering men hade tappat väljare tre riksdagsval i följd. Opinionssiffrorna var tillbaka på ganska usla nivåer. Och det hela ansågs, som brukligt, vara partiledarens fel. Göran Hägglund beskrevs som trevlig men otydlig. Någon man hellre drack öl med än röstade på.
Under några spektakulära höstveckor var det full cirkus i partiet. Någon nominerade Lars Adaktusson (det här var när han fortfarande var journalist om än med allt mindre hemlig partibok). Och under ett minnesvärt dygn kandiderade Marcus Birro till partiledare.
Till slut klev Mats Odell fram. Partiets mest meriterade företrädare. Han som hade varit kommunikationsminister redan i Carl Bildts regering på 1990-talet för att sedan återkomma som finansmarknadsminister i den första Alliansregeringen. Efter 2010 tog dock statsrådskarriären slut. Anders Borg hade tröttnat på att ha en kristdemokratisk bråkstake på sitt departement och Hägglund såg då chansen att förnya laguppställningen (in klev istället Stefan Attefall)
Odell tog inte beskedet med ro. Han var bitter men inte förbrukad. Ett år senare kom hämnden.
Det var nu aldrig särskilt uppenbart hur Odell skulle rädda KD. Anklagelserna mot Hägglund var ungefär lika vaga som de som vevats mot Demirok denna höst: “bristande ledarskap”, “otydlig kommunikation”.
Konturerna av ett förändrat parti framträdde istället när man drog streck mellan de som slöt upp bakom Odell. Här fanns det småländska kommunalrådsfenomenet Bengt Germundsson och här fanns de flesta från partiets vid den här tiden ännu mycket inflytelserika värdekonservativa falang, inklusive dess utomparlamentariska uppländska förgrening i Livets ord (vars vd startade en kampanjsida på nätet mot Hägglund). De var alla besvikna över att Hägglund pratade så lite om etik och kristna värderingar. Att han som socialminister drivit igenom möjligheten för utländska kvinnor att få göra abort i Sverige var svårsmält.
Och här fanns också framtiden. Odell kandiderade som ledare för ett helt nytt presidium. Vid hans sida: Ebba Busch och Peter Kullgren.
Ungdomsförbundet, som vid den här tiden leddes av Aron Modig, han som tagit över efter Charlie Weimers och var på väg att fullborda projektet med att förankra KDU, och på sikt även KD, i konservatismen, samtidigt som han efterlyste en svensk Tea Party-rörelse, tog entydigt ställning för Odell.
Det hela slutade med att Hägglund vann slaget men förlorade kriget. Han blev omvald till partiledare vid en extrastämma i början av 2012, ledde partiet till ännu en valförlust 2014, och avgick sedan under ordnade former.
Men successionen kunde han inte kontrollera. Partiet ville varken ha Acko Ankarberg Johansson eller Jakob Forssmed som partiledare, de ville ha Mats Odells mest profilerade supporter. De ville ha Ebba Busch.
Och under henne fortsatte den ideologiska resa som ungdomsförbundet så skickligt stakat ut för partiet. För Alf Svensson, och även Hägglund, var det aldrig aktuellt att prata om Kristdemokraterna som vare sig “höger” eller “konservativa”. Tvärtom, generationer kristdemokrater har fått lära sig att de är just kristdemokrater och inget annat.
Nu är partiet på en annan plats, med en annan självbild och en delvis förändrad ideologisk kompass.
Vill man förstå hur det blev så är Mats Odells misslyckade kuppförsök en allt annat än oviktig detalj.
Så här kommer då frågan som såväl Demirok som hans kritiker bör ställa sig: vem är Centerpartiets Mats Odell?
***
Vi har två böcker kvar att lansera innan vi knyter ihop säcken för i år. Jag kan varmt rekommendera båda. Dels är det Dåligt samvete ([link removed]) av Mauricio Rojas som handlar om Sveriges agerande under andra världskriget. Är vi redo att lämna den moraliserande historieskrivningen bakom oss? Läs boken och döm själv.
Den andra boken heter Kontinuitet och förändring ([link removed]) och är en mycket rik samling av populärvetenskapliga texter som alla tar avstamp i begreppet spårbundenhet.
/Andreas Johansson Heinö, förläggare. Följ på Twitter: @johanssonheino
[link removed]
** Tjuvstarta Black Friday på Timbro förlag!
------------------------------------------------------------
Mellan 29 november till 2 december är det Black Friday på Timbro förlag med koden BLACK30. Passa på att fixa alla julklappar redan nu eller unna dig själv fler böcker till den egna läshögen. Vi har 30 procent rabatt på allt ([link removed]) - hela helgen!
Du som är prenumerant har förtur på rean och kan redan nu börja plocka dina favoriter till extra bra pris, före alla andra!
[link removed]
** LANSERING I GÖTEBORG: Samhälle och samtid bortom det ögonblickliga
------------------------------------------------------------
Samtiden tycks besatt av det ögonblickliga: I kultur, politik och samhällsdebatt överdrivs individuella prestationer och snabba, omvälvande händelser. Detta trots att samhällsvetenskapen sedan länge har understrukit betydelsen av historiska utvecklingslinjer, och gång på gång visat att beslut idag är starkt präglade av tidigare händelser. Med andra ord: att samhällsutvecklingen är spårbunden.
Välkommen till lanseringen av Kontinuitet och förändring – Essäer om spårbundenhet i samhället vilken samlar essäer av forskare, i allt från statsvetenskap och sociologi till språkvetenskap och stadsbyggnad, som alla undersöker spårbundenhet.
Datum: tisdagen 3 december
Tid: samtalet pågår 18:00-19:00, lättare förtäring och dryck serveras från 17:30
Plats: Contrast Public House, Tredje Långgatan 16, Göteborg.
Evenemanget är kostnadsfritt, men anmälan är obligatorisk.
Nu kan du förbeställa boken här! ([link removed])
Anmäl dig här! ([link removed])
[link removed]
** Boklansering: Var Sveriges agerande under andra världskriget anständigt?
------------------------------------------------------------
Synen på Sveriges agerande under andra världskriget har skiftat rejält: från de första efterkrigsgenerationernas tacksamhet till de senaste decenniernas moraliska avståndstagande.
I Dåligt samvete - Sverige och andra världskriget utmanar Mauricio Rojas den dominerande berättelsen. Rojas går igenom de viktigaste besluten som Per Albins samlingsregering fattade och argumenterar för en mer empatisk syn på regeringens agerande.
Välkommen till boklansering! Mauricio Rojas diskuterar sin bok tillsammans med historikern Henrik Berggren, författare till trilogin Landet utanför. Samtalet leds av Johanna Grönbäck.
Datum: onsdagen den 4 december
Tid: samtalet pågår 12:00-13:00, lättare lunch serveras från 11:30
Plats: Timbro, Kungsgatan 60, Stockholm.
Evenemanget är kostnadsfritt, men anmälan är obligatorisk.
Nu kan du förbeställa boken här! ([link removed])
Anmäl dig här! ([link removed])
[link removed]
** Julmarknad och glögg på Timbro förlag!
------------------------------------------------------------
Vi håller liv i traditionen och bjuder in till julmarknad med de bästa böckerna till de lägsta priserna. Kom förbi våra lokaler på Kungsgatan i Stockholm och handla julklappar - eller unna dig själv ett par hårda paket att lägga under granen.
Vi vill särskilt passa på att tipsa om Anders Johnsons bok 50 historier om USA och den till storleken tunga men till innehållet breda Individ och kollektivism: Sverige 1968-1988 där inte mindre än tjugosju författare ger en unikt bred skildring av en lite bortglömd men väldigt händelserik period i svensk historia.
Flera av våra författare kommer att finnas på plats för signering och mingel mellan kl 17-18 och under hela julmarknaden bjuder vi på glögg och pepparkakor.
Julmarknaden är öppen och ingen anmälan krävs.
Datum: onsdagen 11 december
Tid: 15:00-18:00
Plats: Timbro, Kungsgatan 60, Stockholm.
Lägg till den i kalendern här! ([link removed])
** Under strecket om Elenskys innehållsrika antologi
------------------------------------------------------------
”Kanske är det en paradox att ju fler bidrag jag läser, desto fler kommer jag på att jag också skulle vilja läsa.”
Det skriver Lena Lennerhed, professor emerita, i en recension av Individ och kollektivism: Sverige 1968-1988 publicerad som en understreckare i Svenska Dagbladet.
“I denna minst sagt innehållsrika antologi handlar drygt en tredjedel av texterna om kulturområdet, och lika många om politisk debatt och samhälleliga kriser. Somligt kände jag till sedan tidigare medan annat var nytt. Här finns essäer jag läser med stort nöje, resonemang jag finner intressanta, och även slutsatser jag inte delar. Inget konstigt med det.”
Läs hela Lennerheds text här. ([link removed])
Vill du dela hennes läsglädje? Då hittar du antologin här. ([link removed]) Torbjörn Elensky är redaktör.
** “Underhållande, men också sakligt” om Hedinfallet
------------------------------------------------------------
“Thérèse Juel saknar som de flesta andra insatta i fallet svar på många frågor, men hon beskriver detaljerat och målande det som drabbat Karl Hedin.”
Det går att läsa i Svensk jakt där Jan Henricson ([link removed]) recenserar Juels bok Miljardären i skottlinjen – Rättvisans jakt på Karl Hedin ([link removed]) .
På bild: Thérèse Juel under en boksignering på Wessman & Petterssons bokhandel i Visby.
Den 4 december står boken åter i centrum, då i Norrtälje när det arrangeras författarsamtal tillsammans med Karl Hedin i Roslagens bokhandel. Läs mer här ([link removed]) och här ([link removed]) .
[link removed]
** “[D]en mest insiktsfulla svenska bok om amerikansk politik som skrivits på decennier”
------------------------------------------------------------
“Dagens Nyheters tidigare chefredaktör Hans Bergströms argumenterar i sin bok ([link removed]) Presidentvalet 2024 och demokratin i Amerika (Timbro, 2024) för att skadan redan kan vara skedd för Nato. Trump har sått tvivel om att han som överbefälhavare kommer att fullfölja USA:s åtaganden. Bergströms bok är för övrigt den mest insiktsfulla svenska bok om amerikansk politik som skrivits på decennier…”
Den hyllningen av Hans Bergströms senaste bok är signerad Fredrik Johansson i SvD. Läs hela Johanssons artikel här! ([link removed])
Bergströms bok Presidentvalet 2024 och demokratin i Amerika hittar du här! ([link removed])
[link removed]
** Gör som Mitelman och titta på Texas
------------------------------------------------------------
Detta menar Victoria Seemann och hänvisar till Tillbaka till framgången ([link removed]) i en text om hur man kan förbättra tillväxt med bättre miljö och hur den gröna omställningen frodas i konservativa Texas där det är lätt att få byggnadstillstånd och företagsvillkoren är goda.
Läs Seemans text, publicerad i bland annat Nya Kristinehamns-Posten ([link removed]) .
Här hittar du Henrik Mitelmans och Malin Lauterbachs bok Tillbaka till framgången. ([link removed]) Det finns dessutom några sista signerade exemplar av boken ([link removed]) i lager. En perfekt julklapp helt enkelt!
[link removed]
** Ideologipodden: Det man ser och inte ser
------------------------------------------------------------
Fransmannen Frédéric Bastiat har gått till historien som en av de främsta förespråkarna för frihandel. Han står dessutom i centrum för senaste avsnittet av Ideologipodden. Benjamin Juhlin bjuder in till ett samtal tillsammans med Anton Holmlund och Adam Furustam.
Lyssna här, på Spotify. ([link removed])
Och texter av Bastiat? Det kan du hitta här, förstås. ([link removed])
[link removed]
[link removed]
[link removed]
Logo
Du får det här nyhetsbrevet för att du har anmält intresse för att få nyhetsutskick från Timbro förlag.
Vår besökadress:
Timbro förlag
Kungsgatan 60
111 22 Stockholm
Vill du ändra hur du får dessa mail?
Du kan uppdatera dina inställningar ([link removed]) eller avsluta din prenumeration ([link removed])